Celem terapii poznawczo-behawioralnej (ang. Cognitive Behavioural Therapy - CBT) jest odpowiednie zdiagnozowanie problemów, błędów w myśleniu oraz nauczenie pacjenta nowych sposobów radzenia sobie.
Terapeuta uczy i towarzyszy klientowi w osiąganiu zmian do momentu, w którym osoba radzi sobie z trudnościami samodzielnie.
Plan terapii i ilość spotkań jest indywidualnie dostosowana do problemów i potrzeb pacjenta. Współpraca rozpoczyna się od 2-3 spotkań konsultacyjno-diagnostycznych, podczas których wspólnie przyglądamy się problemom i trudnościom, aby następnie ułożyć plan działania i przejść do osiągania zmian. Terapia kończy się stworzeniem planu na wypadek nawrotu omawianych problemów oraz ustaleniem terminu sesji „sprawdzającej” utrzymywanie się efektów.
Twórcą tego podejścia w psychoterapii jest A. T. Beck. Metody stosowane w terapii poznawczo-behawioralnej to metody oparte na dowodach, których skuteczność została potwierdzona w badaniach eksperymentalnych. Więcej informacji na temat terapii poznawczo-behawioralnej znajdziesz na stronie pttpb.pl.